Керівництво Фонду держмайна України подало у відставку. Голова ФДМ України Дмитро Сенниченко неочікувано написав заяву «за власним бажанням». Про свою відставку голова ФДМ України повідомив на своїй сторінці у «Фейсбук»18 листопада.
Що відомо южненцям про діяльність Дмитра Сенниченка на посаді Голови Фонду? Чи могли події, пов’язані з АТ «ОПЗ», вплинути на відставку керівництва Фонду? «Репост-online» зібрав головні факти, які так чи інакше відображають взаємодію ФДМ України та АТ «ОПЗ».
ФДМ України та АТ «ОПЗ» - що їх об’єднує?
АТ «ОПЗ» знаходиться в управлінні ФМК з 2003 року. До цього державне підприємство підпорядковувалося Міністерству промислової політики України. Зміна органу управління пов’язана зі зміною статусу підприємства. З 16 червня 2003 року ОПЗ став акціонерним товариством.
Відтоді ФДМ України впливає на призначення керівного складу підприємства та на роботу заводу в цілому. Головне завдання Фонду – підготовка підприємства до вигідного для держави продажу. Тому в Южному Дмитра Сенниченка знають, в першу чергу, по рішеннях стосовно АТ «ОПЗ» та «непрофільних активів» заводу.
Перша медійна згадка про Голову ФКМ Дмитра Сенниченка в контексті ОПЗ з’явилася у січні 2020 року. Через кілька місяців після свого призначення він став відомим на всю країну завдяки викриттям хабарників. Першою стала справа про хабар у 5 млн доларів за призначення директора ОПЗ. Тоді НАБУ та САП затримали трьох підозрюваних, а Сенниченко на своїй сторінці написав, що операція була проведена спільно.
Фото з соціальних мереж
«Сьогодні ми спільно з НАБУ завершили спецоперацію по затриманню діячів, які намагалися дати мені хабаря у розмірі 5 млн доларів. Отже «рєшатєлі» - заспокійтеся та зупиніться! Ваш час пройшов!», - написав Дмитро Сенниченко на своїй сторінці.
Скріншот зі сторінки Дмитра Сенниченка
Водночас, за два роки у відомстві прийняли низку рішень, які викликали негативну оцінку з боку колективу АТ «ОПЗ». За інформацією, яка була озвучена під час засідання Комітету ВР України, ОПЗ втратив балансову вартість активів на 150%. Крім того, підготовку підприємства до приватизації деякі спеціалісти вважають неефективною.
Про критичне ставлення до деяких рішень Фонду профспілковий комітет АТ «ОПЗ» повідомляв в офіційних листах до представників державних органів влади. Особливо активно заводчани почали звертатися до Президента, Уряду та депутатів Верховної ради України після зупинки виробничих потужностей 18 вересня.
Але кожному зверненню передували події, що змушували заводчан вимагати від влади вплинути на ситуацію.
1 жовтня – обрання нової Наглядової ради АТ «ОПЗ»
Формування Наглядової ради ОПЗ почалося влітку цього року. 2 серпня на засіданні Комітету з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств були обрані незалежні члени та представники від держави до Наглядової ради АТ «Одеський припортовий завод», йдеться на сайті Міністерства економіки.
За інформацією Міністерства економіки, документи на конкурс подали 77 осіб. Під час засідання комітету було обрано 15 кандидатів. 16 серпня Кабінет Міністрів України затвердив представників держави в Наглядовій раді. Відповідне розпорядження опубліковано на сайті відомства.
Ці кандидатури були погоджені на дистанційних зборах акціонерів АТ «ОПЗ» 1 жовтня. До складу Наглядової ради увійшло п’ятеро людей, а саме, троє незалежних членів - Коломійченко Андрій Іванович, Дудєнков Юрій Леонідович, Філонов Анатолій Павлович та двоє представників Фонду державного майна України - Кудін Денис Ігорович та Віжунов Олександр Вікторович, йдеться на офіційному сайті АТ «ОПЗ». Представника від припортового заводу в складі Наглядової ради немає.
Затвердження Наглядової ради для подальшої роботи ОПЗ було важливим етапом. Контракти з компаніями щодо давальницької сировини Правління може підписати лише після погодження з Наглядовою радою.
7 жовтня – мітинг профспілок в Києві
7 жовтня група заводчан відправляється до Києва. В столиці відбувається акція профспілок України. На захід з’їхалися представники всіх галузей економіки. В мітингу взяли участь близько 10 тисяч людей. Колона працівників ОПЗ складалася з 40 представників підприємства.
Головне завдання заводчан – надати офіційного звернення прем’єр-міністру України щодо ситуації на державному підприємстві. Для цього заступник голови профкому ОПЗ Віталій Розмеріца увійшов до складу профспілкової делегації, яка взяла участь в робочій зустрічі з Дмитром Шмигалем.
Офіційне звернення Віталій Розмеріца віддав прем’єр-міністру в руки. Проте свою місію виконав на половину, розповів заступник профкому ОПЗ після візиту до Кабміну. Під час зустрічі за круглим столом з Дмитром Шмигалем модератори заходу не надали слова представнику заводу.
У тексті звернення, яке отримав прем’єр-міністр, заводчани називають загрозливою ситуацію, яка склалася на підприємстві. Критикують рішення Правління заводу про зупинку виробництва, висловлюють незадоволення діями представників Фонду держмайна відносно призначення дирекції ОПЗ та просять Кабмін сприяти у відновленні роботи виробничих потужностей.
Вимоги:
«- Фонду держмайна України терміново та відповідально завершити процедуру відбору постачальника давальницької сировини для АТ «ОПЗ» згідно проведеного тендеру;- Рішенням Кабінету міністрів України повернути АТ «ОПЗ» підтверджену передплату з податку на прибуток у розмірі 217 млн грн.;
-Притягнути Фонд державного майна України до відповідальності за незадовільний рівень «менеджерів», направлених здійснювати управління нашим підприємством, а також за бездіяльність у підготовці АТ «ОПЗ» до приватизації», - йдеться у заключній частині звернення.
11 жовтня – перший візит Наглядової ради на АТ «ОПЗ»
Наглядова рада приїхала на ОПЗ. За останні роки це перший склад Наглядової ради, який відвідуємо підприємство. Під час виїзного засідання Юрій Дудєнков був обраний головою, а його заступником став Денис Кудін.
Представники Наглядової ради зустрілися з Правлінням заводу, а також з начальниками структурних підрозділів та цехів АТ «ОПЗ». За нашою інформацією, розмова з працівниками заводу відбувалася емоційно. Заводчан цікавили терміни запуску виробництва, вчасна виплата заробітної плати та виконання соціальних гарантій.
Представники Наглядової ради пообіцяли, що будуть регулярно приїжджати на підприємство і братимуть участь в життєдіяльності заводу. На разі заробітна плата сплачується вчасно, проте відновити виробництво так і вдалося.
Крім того, представники Наглядової ради, дійсно, часто бувають на ОПЗ. На одній з нарад з керівниками структурних підрозділів та начальниками цехів вони озвучили найближчі плани, які мають стабілізувати ситуацію на підприємстві.
По-перше, Правлінню ОПЗ Наглядова рада погодила підписання контракту з компанією «DACHEX SHIPPING PTE. LTD», яка в липні цього року виграла конкурс на поставку давальницької сировини. Слід зазначити, що в той час в мережі вже був опублікований лист від цієї компанії, в якому вони відмовляються укладати угоду з ОПЗ і вимагають повернути 100 тисяч доларів.
По-друге, представники Наглядової ради визначили терміни, в які повинні вирішити проблему з запуском виробництва. Була названа дата 12 листопада. До цього часу мали визначитися з компанією «DACHEX SHIPPING PTE. LTD» - або підписати контракт, або розпочати роботу з пошуку нового «давальця».
3 листопада – призначення нового керівника АТ «ОПЗ»
На початку листопада спочатку неофіційно почали говорити про звільнення Миколи Парсентьєва з посади т.в.о директора АТ «ОПЗ». На офіційному сайті АТ «ОПЗ» інформація про призначення нового керівника з’являється 10 листопада.
У повідомленні йдеться, що 3 листопада голова Наглядової ради Юрій Дудєнков представив колективу нового т.в.о директора АТ «ОПЗ». Ним став Віталій Деркаченко. З квітня 2021 року перебував на посаді комерційного директора, члена Правління АТ «Одеський припортовий завод».
5 листопада – заводчани звернулися до Президента України
Працівники АТ «ОПЗ» звернулися до Президента України. Таке рішення було прийнято у зв’язку з відсутністю варіантів швидкого запуску виробничих потужностей. Це стало зрозуміло напередодні, після чергової наради керівників підприємства, Наглядової ради, Правління ОПЗ, керівників підрозділів та профспілкового активу.
Відеозвернення було поширено в соціальних мережах, офіційний лист направлений на адресу Президента України. Однією з причин ситуації, яка склалася на ОПЗ працівники називають «безвідповідальне відношення Фонду державного майна України».
Хто може очолити Фонд державного майна України
Дмитро Сенниченко написав заяву на звільнення. Проте раніше з посади заступника голови Фонду звільняється заступник Денис Кудін, який є членом Наглядової ради ОПЗ.
Повідомлення про звільнення свого заступник написав сам Дмиро Сенниченко на сторінці в «Фейсбук». Він привітав колегу з підвищенням і подякував за роботу.
«Денис Кудін – мій заступник, з яким ми спільно працювали більше року, відсьогодні займе посаду Першого заступника Міністра економіки!», - написав Дмитро Сенниченко 17 листопада.
І вже 18 листопада голова ФКМ повідомив про своє звільнення. На своїй сторінці він підсумував свою роботу на цій посаді і подякував вище керівництво держави за підтримку.
«Я йду з посади, знаючи, що наша робота не зупиниться і дійсно важливі для країни реформи продовжуватимуться далі. Бажаю успіхів і майбутньому очільнику Фонду! Сподіваюся, ним стане справжній фахівець, який продовжить нашу справу. А для мене настав час трохи відпочити. Ми працювали без вихідних, 24 години на добу, і лише на другий рік я іноді мав змогу взяти вихідний у неділю», - написав Дмитро Сенниченко.
Скріншот зі сторінки Дмитра Сенниченка
Серед причин невдоволення Сенниченком один зі "Слуг народу" називає невиконання плану надходжень приватизації та неефективне управління підприємствами, зокрема, "Одеським припортовим заводом", пише «Економічна правда».
Отже, які управлінські рішення ФКМ в останні два роки були прийнятті по відношенню до ОПЗ. Пригадаємо найбільш резонансні з них.
Це - призначення керівництва на АТ «ОПЗ» та погодження їм зарплати від 400 до 600 тисяч гривень. Причому середня зарплата по підприємству складала 22 тисячі гривень.
Намір розділити цілісний комплекс ФСК «Олімп» та готель «Еллада», які знаходяться на балансі АТ «ОПЗ». Це рішення викликало великий резонанс у спортивних колах, і обговорення цієї проблеми вийшло на загальнонаціональний рівень.
Крім того, в Фонді давали розпорядження продати теплиці ОПЗ, які функціонально є частиною виробничого процесу Одеського припортового заводу. Врешті, зупинка виробничих потужностей хімічного підприємства, яка сталася 18 вересня і змусило заводчан звертатися до органів державної влади.
Звільнення Дмитра Сенниченка ще має затвердити Верховна рада України. Джерела «Економічної правди» називають три можливі кандидатури, які можуть очолити відомство. Це – Олексій Мовчан, Андрій Мотовиловець та Леонід Антонєнко.
Олексій Мовчан – нардеп від "Слуги народу", голова підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном парламентського комітету з питань економічного розвитку.
Андрій Мотовиловець віднедавна є першим заступником голови фракції "Слуга народу". До обрання у Верховну раду обіймав посаду операційного директора ProZorro.Продажі. Він також є членом парламентського комітету з податкової політики.
Крім "Слуг" розглядається також Леонід Антонєнко – чинний заступник Дмитра Сенниченка, йдеться в матеріалі видання «Економічна правда».
Водночас ясності відносно запуску виробничих потужностей ОПЗ досі немає. В цеху з виробництва карбаміду капітальний ремонт завершується 29 листопада. У встановлений «дедлайн» - 12 листопада – представники Наглядової ради не вклалися.
Станом на 24 листопада керівники виробничих цехів так і не отримали відповіді відносно перспектив роботи з компанією «DACHEX SHIPPING PTE. LTD». Немає інформації і щодо можливих переговорів представників Правління з іншими потенційними-«давальцями».
Подробиці подій, що пов’язані з зупинкою виробничих потужностей АТ «ОПЗ» читайте в матеріалі "ОПЗ: зупинка виробництва-2021. Хроніка подій"